Nowoczesne meble łączą w sobie prostotę form, a także wykorzystują najnowsze technologie zapewniające ciekawe rozwiązania oraz praktyczność mebli. Istotną sprawą jest właściwe oświetlenie, które doda meblom uroku, a także sprawi, że całe wnętrze będzie wyglądało jeszcze bardziej nowocześnie. Mowa tutaj o oświetleniu LED, które obecnie jest bardzo popularne.
Oświetlenie ledowe jest popularne ze względu na walory estetyczne, ciekawe wrażenia wizualne, ale także ze względu na oszczędność energii elektrycznej. Włączony na dłuższy czas punkt oświetleniowy wyposażony w diodę LED nie obciąży znacznie budżetu domowego, pobiera bowiem bardzo mało energii, jest więc praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem.
Oświetlenie LED jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są one bardziej wytrzymałe i bardziej praktyczne. Popularne są różne rozwiązania związane z tym typem oświetlenia, m.in. zdalne sterowanie przy użyciu pilota, który uruchamia się w łatwy sposób oraz oświetlenie RGB w poszczególnych miejscach mebli. Niektóre lampy posiadają również czujniki ruchu, które włączają się w momencie, gdy w danym miejscu pojawi się np. jakaś osoba.
Oświetlenie LED jest umiejscowione w różnych punktach. Najczęściej służy do podświetlenia blatów w kuchni, stołów, szafek oraz półek, wykorzystuje się w tym celu taśmy diodowe, paski LED, które oświetlają zazwyczaj duże powierzchnie. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie efektu dekoracyjnego, jak również bardzo praktycznego oświetlenia. Oświetlenie LED instaluje się również u dołu wyspy kuchennej, czy też w okapie kuchennym.
Bardzo ładnie wyglądają również podświetlane, szklane półki, które stanowią oryginalny dodatek w meblach kuchennych. Uzyskujemy w ten sposób niezwykły klimat.
Bardzo istotną zaletą tego oświetlenia jest również możliwość wyboru różnorodnych barw. Taśmy LED mają możliwość zmiany koloru np. za pomocą pilota, dzięki czemu możemy uzyskać różnorodne efekty. W tym przypadku mowa o taśmach ze sterownikiem RGB, które pozwalają osiągnąć zróżnicowaną, zmieniającą się kolorystykę.
W dużych kuchniach często wybiera się oświetlenie w ciepłej tonacji, która buduje przytulny klimat, uspokaja i relaksuje. W mniejszych pomieszczeniach wykorzystuje się zazwyczaj oświetlenie LED w barwie zimnej, które zachęca do działania, rozjaśnia wnętrze i poprawia koncentrację. Diody LED wykorzystywane są także w oświetleniu kuchennym, na przestrzeni sufitowej. Najczęściej pojawia się ono przy sufitach podwieszanych, gdzie mamy różnorodną płaszczyznę, taki akcent świetlny dobrze prezentuje się zwłaszcza w technologii RGB, gdzie możemy zmieniać kolorystykę.
Oświetlenie LED bardzo często umieszczane jest w cokołach ukierunkowanych na podłogę. W przypadku, gdy podłogę mamy z płytek, warto zastosować delikatne oświetlenie, w ten sposób uniknie się odbijania diod. W przypadku wykorzystania oświetlenia w postaci taśm wykonuje się w meblach odpowiednie frezy, w których ukrywa się profile LED.
Jeśli oświetlenie wykonane jest nad okapem, musi być ono umieszczone w hermetycznej oprawie, która będzie je chronić przed szkodliwymi warunkami, czyli np. wilgocią czy wysoką temperaturą.
Oświetlenie LED może przybierać różne formy. Duże zastosowanie przy realizacji mebli znajdują listwy oświetleniowe, aluminiowe profile LED, taśmy ledowe oraz oczka. Bardzo często wybierane są oprawy podszafkowe, taśmy na bazie diody LED.
Wiele problemów sprawia wybór koloru oświetlenia LED do kuchni. Podstawowy podział koloru świecenia listwy ledowej do kuchni to barwa zimna i barwa ciepła. Światło LED do kuchni dopasowuje się do wystroju wnętrza oraz mebli.
Światło ciepłe sprawdzi się w tradycyjnych kuchniach, gdzie króluje zabudowa drewniana lub ta w kolorach beżu i brązu. W takich wnętrzach ciepła barwa światła dodaje przytulności i tworzy relaksującą atmosferę.
W kuchniach nowoczesnych czy minimalistycznych najlepiej sprawdzą się lampki LED do kuchni o barwie światła zimnej. Zimna barwa światła jest bardziej dynamiczna, zachęca do działania i doskonale komponuje się z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami.
Lampy halogenowe to punktowy sposób doświetlenia przestrzeni kuchni. Wystarczy rozmieścić je w takiej samej odległości, aby uzyskać równomierne oświetlenie całej znajdującej się pod nimi powierzchni. Można zdecydować się na ruchome zestawy, które pozwalają na ustawienie kąta padania światła .
Wadą żarówek halogenowych jest to, że dość szybko się nagrzewają. W związku z tym operowanie nimi jest ograniczone przez wysoką temperaturę.
Charakter kuchni można podkreślić poprzez dobrze zaprojektowaną strefę jadalnianą. W nowoczesnych projektach często przynależy ona do kuchni. Prawidłowe oświetlenie głównej części tej strefy, czyli stołu, pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu oświetlenia, które nie męczy oczu i nadaje pomieszczeniu wrażenia przytulności.