Subtelny minimalizm w aranżacji nowoczesnej kuchni.
Styl minimalistyczny to odpowiedź na współczesny, nieograniczony dostęp do wszelkich dóbr, który może przytłaczać i sprawiać, że nie jesteśmy w stanie odpoczywać we własnych mieszkaniach. Kuchnia minimalistyczna spodoba się osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i w domu poszukują wyciszenia i relaksu także dla oka. Przypadnie do gustu każdemu, kto ceni umiar, porządek i świadomą rezygnację ze wszystkiego, co nie jest potrzebne, a jedynie utrudnia uzyskanie spokoju wewnętrznego. W jaki sposób urządzić takie pomieszczenie? Kierując się zasadą: mniej znaczy więcej.
Jakie meble kuchenne wybrać do minimalistycznej kuchni?
Z pewnością będą one jasne, proste o gładkich frontach, czy to półmatowych czy lakierowanych. Chodzi o to, by uzyskać wrażenie harmonii i braku przeładowania. Nie pasują tu zdobienia, wymyślne wzornictwo czy różne kolory i wzory frontów. Szafki w większości kuchni minimalistycznych mają pełne drzwiczki, by wszelkie przedmioty i sprzęty mogły być schowane. Świetnym rozwiązaniem, by jeszcze bardziej podkreślić stylistkę jest brak uchwytów. Zabudowa dolna i górna powinna być taka sama, by nie burzyć uzyskanej jednorodności. Niektórzy posiadacze kuchni minimalistycznych rezygnują z górnych szafek na rzecz półek, na których oczywiście nie ma mnóstwa przedmiotów, zaś tylko te niezbędne lub oszczędnie dawkowane ozdoby. Zdecydowanie w duchu minimalizmu jest także pozbycie się zbędnych akcesoriów, dzięki czemu meble kuchenne będą zawierały tylko to, czego naprawdę używa się w konkretnym gospodarstwie domowym.
Sprzęty do kuchni w duchu minimalistycznym?
Najlepiej, by sprzęty jak najbardziej wtapiały się w całość. Część z nich można zabudować takimi samymi frontami, jak szafki kuchenne. Do takich sprzętów kuchennych z pewnością należy zmywarka i lodówka. Piekarnik czy kuchenka mikrofalowa powinny mieć bardzo prostą, najlepiej nowoczesną formę. Ściany mogą być niejako kontrastem dla mebli kuchennych i mieć mocny kolor, jednakże dobrze się sprawdzi także skandynawska i uniwersalna biel lub jasna szarość. Płytki ceramiczne, które będą stanowić okładzinę pomiędzy szafkami, zdecydowanie powinny cechować się jak najprostszą formą. Idealnie minimalistycznie wygląda biała prosta płytka tradycyjna. Oczywiście można postawić na mocniejszy kolor dbając o to, by struktura płytki była jednolita, na przykład bez zdobień i ornamentów. Nie ma tu też miejsca na wiele dekorów. Podłogę do kuchni minimalistycznej wybiera się na podobnej zasadzie, mają być to jak najprostsze kafle. Takie zasady pozwalają także stworzyć kuchnię praktyczną, którą łatwo posprzątać, ponieważ ten aspekt jest również ważny w minimalizmie.
A co z dekoracjami?
Oczywiście można a nawet trzeba wprowadzić odrobinę elementów ozdobnych, a można to zrobić decydując się na kilka delikatnych dekorów, ciekawą lampę oraz piękne przedmioty użytkowe. W kuchni minimalistycznej dekoracją będzie nieprzypadkowo wybrany, stylowy czajnik czy toster, a także kubki do kawy czy ściereczka.
Każdy element, który wprowadzamy do kuchni minimalistycznej powinien być przemyślany, ponieważ nawet jeden zbędny gadżet na blacie może zaburzać harmonię całości. Dlatego styl ten jest przeznaczony jedynie dla osób, które naprawdę go czują i są w pełnym sensie zdyscyplinowane oraz zdeterminowane do tego, by z biegiem lat nie gromadzić rzeczy.